header image
Strona domowa
Uczniowie - Teksty
czwartek, 10 styczeń 2013

Hobbit

9 stycznia 2013 roku została zorganizowana wycieczka do Multikina, znajdującego się w Centrum Handlowym Plaza w Zgorzelcu. Wybraliśmy się na adaptację filmową  powieści fantasy J.R.R. Tolkiena  „Hobbit”. Udział w wyjeździe wzięły trzy klasy: I c, III b oraz III c, organizatorami byli pani Katarzyna Brauza i pan Sylwester Kotrys.  
Po godzinie 10.00 wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy do Zgorzelca. Po kilkunastu minutach dotarliśmy do celu. Przed wejściem do sali kinowej dostaliśmy specjalne okulary, ponieważ projekcja filmu była w trójwymiarze. Niestety gdy weszliśmy do sali film się już zaczął i mieliśmy lekki kłopot ze znalezieniem miejsc, ale wszystko szybko się ułożyło.
Film  był o przygodzie niziołka, Bilba Bagginsa,  która zaburzyła spokojne, leniwe, ułożone życie hobbita. Choć film trwał prawie 3 godziny to historia z kart książki zakończyła się uratowaniem Bilba i jego przyjaciół przez Orły. Adaptacja bardzo mi się podobała. Myślę, że największą atrakcją był trójwymiar filmu i to, że mogliśmy zobaczyć przepiękne krajobrazy, niesamowite sceny batalistyczne oraz inne efekty specjalne w taki sposób, jakbyśmy uczestniczyli w akcji.
Wycieczka było udana i oby więcej takich!

Patrycja Seraniuk

Działania Szkoły - Działania Szkoły
sobota, 29 grudzień 2012

Przedstawienie teatralne w wykonaniu klasy 3c

20 grudnia podczas godzin wychowawczych klas I-III odbył się spektakl będący adaptacją jednej z lektur gimnazjalnych „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta. Pokój dziecinny (galeria) Do realizacji tego projektu przyczynił się przede wszystkim fakt, że lektura, którą omawialiśmy na lekcjach języka polskiego, spotkała się z dużym zaciekawieniem oraz wzbudziła wiele emocji. Poprosiliśmy wychowawcę, pana Sylwestra Kotrysa o pomoc w przekształceniu tekstu prozatorskiego na tekst z podziałem na role oraz o sprawowanie pieczy nad całością tego nie lada przedsięwzięcia.
„Oskar i pani Róża” to utwór opowiadający historię 10-letniego chłopca, który spędza kilkanaście dni w szpitalu. Jest chory na białaczkę, natomiast te niespełna 2 tygodnie są jego ostatnimi. Pani Róża, którą chłopiec nazywa ciocią, szykuje go na odejście z tego świata. Poprzez zachęcenie go do pisania listów do Pana Boga, godzi chłopca z rodzicami, pokazuje mu sens życia, a także – co najważniejsze – przygotowuje go do spokojnej, przepełnionej akceptacją i miłością, śmierci.
Uczniami wcielającymi się w te niełatwe role były następujące osoby:
Oskar i pani Róża (galeria) Emilia Lissewska jako ciocia Róża,
Natalia Wysocka oraz Patryk Mlaś jako rodzice Oskara,
Adrian Hęś był doktorem Dusseldorfem,
Paweł Smulczyński zagrał Bekona i sanitariusza.
Główną postacią, Oskarem, był uczeń z klasy 2c – Maciej Borowski.
Po trzech inscenizacjach trwających od 15 do 20 minut aktorzy za każdym razem zostawali nagradzani gromkimi brawami oraz uznaniem ze strony uczniów oraz nauczycieli. Sądzę, że motyw śmierci dziecka, jako temat niezwykle trudny do poruszenia, moi koledzy i koleżanki przekazali w niezwykle sugestywny i wiarygodny sposób. Na taki efekt składało się na pewno to, że włożyli wiele serca i trudu przygotowując się do spektaklu, dobrze odczytując przesłanie utworu, jak również rewelacyjne wcielając się w role. Jestem z nich bardzo dumna.
Dodatkowo prosiliśmy uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich o wrażenia z przedstawienia. Oto ich wypowiedzi: Oskar pisze (galeria)
Bartek Kirkiewicz (3b) – „Najbardziej podobał mi się początek spektaklu. Świetnie pokazana zmiana pokoju dziecięcego na szpitalne pomieszczenie.”
Asia Szczęsna (3a) – „Podobało mi się wszystko, od początku do końca. Byłam wzruszona.” Patrycja Downar (3c) – „Według mnie najlepszą scenę zagrali ojciec i matka na początku przedstawienia."
Ewelina Rosa (2a) –„Świetnie pokazane sytuacje, jak w książce.”
Asia Szupieńko (2b) – „Wzruszyło mnie wszystko.
Sylwia Szwankowska (2b) – „Sceny były przedstawione jak w prawdziwym życiu." 
Marcinkowski Krystian (1c) – „Było spoko.”
Ewelina Prokurat (1c) – „Było bardzo ciekawie.”
Karolina Banaszewska – (1b) – „ Było interesująco”. Tu galeria 

Nikola Fedorec, uczennica klasy 3c

Działania Szkoły - Działania Szkoły
poniedziałek, 17 grudzień 2012

Nowa era nocowań w szkole?


Tym razem przyszła kolej na drugoklasistów. Przypomnijmy, że w tym roku szkolnym 3a dwa razy i jeden raz 3c, nocowały w szkole.Kolacja (galeria)
Klasie 2c niesprzyjające okoliczności (choroba wychowawcy, a jeszcze wcześniej małe zainteresowanie) rzucały przysłowiowe „kłody pod nogi”. Ale zgodnie z powiedzeniem do 3 razy sztuka udało się i w piątek z 14 na 15 czternaścioro uczniów (niestety Natalia i Wiktoria rozchorowały się:(, bo byłaby 16-tka) wraz z wychowawczynią i dwiema mamami no i panem Mirosławem Celuchem, nocowało w szkole. W przeciwieństwie do nocowań klas starszych, które zapraszały absolwentów, my gościliśmy ucznia z jednej z gminnych SP, naszego przyszłego ucznia, Bartka:) Wszyscy przyjęli go bardzo serdecznie, a Bartek na koniec powiedział: „Bardzo fajnie tu jest: są komputery, sauna. Fajnie by było to powtórzyć”.
Rzeczywiście, atrakcji było co niemiara. Oprócz zwyczajowego wspólnego przygotowywania posiłków, sprzątania, przygotowywania miejsc do spania, gry w piłkę (u Mecz w "nogę" (galeria) nas akurat nożną), oglądania filmów i grach na play-station były: mecze 1x1 w kosza (mama Doroty i Patryk), były fikołki i salta (pod czujnym okiem specjalisty, pana Mirka), była gra w sieci (w końcu wychowawca to nauczyciel informatyki;) oraz jedna z większych atrakcji – koedukacyjna sauna x3, ale UWAGA, UWAGA ze „schładzaniem” w śniegu!
Dodatkowo mieliśmy także niespodziankę – z powodu braku materacy (dziękujemy zapaśnikom:() musieliśmy spać w iście spartańskich warunkach, bo jedynie na cienkich karimatach. Jednak, jak to się mówi: co nas nie zabije, to wzmocni NIKT nie ucierpiał – wiem co mówię, bo uczę biologii i dla kręgosłupa spanie na twardym jest zdrowe.
Chociaż w tym „spaniem” to nie było całkiem dobrze, o czym może świadczyć fakt, że gdy rano około 9.00 uczniowie zaczęli się rozjeżdżać do domów, to każdy do wychowawczyni mówił: „dobranoc”. Więc, ja – wychowawczyni, która tam byłam, a spałam jedynie godzinkę mówię wam, że to nocowanie powinno się nazywać „Nocowanie bez spania”. Ale przecież w gruncie rzeczy właśnie o to w tym wszystkim chodzi – nocować, ale nie spać. Spędzić ze sobą czas, nie wyjeżdżając zbyt daleko od domów, nie ponosić zbyt wysokich kosztów, pobyć ze sobą nie tylko w czasie nauki szkolnej, ale jednak nauki, bo nauki bycia razem. Po prostu bardziej zintegrować się. Sauna, to jest to! (galeria)
Ważne jest także to, że wszyscy obecni uczniowie wywiązali się z ustalonego na wstępie kontraktu, tym którym było szczególnie trudno, gratulujemy!
A za umożliwienie tych wszystkich opisanych wyżej przeżyć i wrażeń składamy serdeczne podziękowania naszej kochanej Pani Dyrektor, Renacie Mikołajów.
Dziękujemy także naszym dwóm Mamom (Doroty i Maćka), że poświęciły nam „nockę”, Panu Mirkowi, że wprowadził ducha rywalizacji i możliwość „wypocenia” i „oczyszczenia” ciał w saunie i Panu Norbertowi Michalakowi za napoje.
Mamy już plany na wiosnę, chcemy ze wszystkimi uczniami z klasy jeszcze raz spędzić czas w taki sam sposób. Do zobaczenia:) Oglądnijcie galerię!

Renata Chmielewska

Oferta szkoły - Oferta szkoły
środa, 12 grudzień 2012

Sport w Jerzmankach

Baza sportowa z której korzystamy w czasie zajęć wychowania fizycznego, SKS-ów i wycieczek sportowych.

Czytaj całość...
Aktualności - Aktualności
czwartek, 06 grudzień 2012

Wspaniałych prezentów i wszystkiego najlepszego

Działania Szkoły - Działania Szkoły
wtorek, 04 grudzień 2012

Nie w marzeniach, nie na trawie,
Lecz w Jerzmankach i na jawie…
HOKEJ NA LODZIE

JUŻ GRAMY W HOKEJAPrzetestowaliśmy sprzęt pod okiem olimpijczyka Sławomira Wielocha i jego asystenta na lodowisku „ŁOŚ” w Łagowie   
Nasza szkoła jest wyjątkowa. Oprócz tego, że tak jak w każdym gimnazjum przede wszystkim uczymy się, możemy uczestniczyć w różnych atrakcyjnych wydarzeniach. Klasy nocują z nauczycielami w szkole – jest wtedy świetna zabawa, rozmowy aż po świt, rozgrywki sportowe przy świetle księżyca;) Mamy saunę, której żadna inna szkoła w powiecie nie posiada. Wyjeżdżamy na wzbogacające naszą wiedzę zajęcia do wrocławskich uczelni. Pielęgnujemy tradycję w czasie rocznic państwowych i obchodzimy święto naszych patronów poprzez udział w Marszu Sybirackim. Nie o wszystkim da się w krótkim artykule powiedzieć. Mamy także wspaniałą atmosferę, tak na lekcjach jak i na przerwach.
Jakby tego wszystkiego było mało, w naszej szkole wydarzyło się znów coś wyjątkowego, mega wyjątkowego! Z inicjatywy naszych WF-istów i wsparciu dyrekcji szkoły pani Renaty Mikołajów szkoła zakupiła profesjonalny sprzęt do gry w hokeja na lodzie. To był strzał w dziesiątkę! W końcu nadszedł ten oczekiwany dzień, w którym mogliśmy przetestować sprzęt pod okiem olimpijczyka Sławomira Wielocha i jego asystenta na lodowisku „ŁOŚ” w Łagowie.
My, jako osoby, które brały udział w tej wiekopomnej chwili dla szkoły, byliśmy zachwyceni możliwością zmierzenia się z  tym sportem. Pan Sławomir przeprowadził trening doskonalący jazdę na łyżwach. Okazało się, że nie każdy kto świetnie radzi sobie na lodzie umie grać w hokeja:) Jednak nie zmieniło to naszego zapału do gry, wręcz przeciwnie z jeszcze większym zacięciem uczyliśmy się podstaw. Wybrańcami, którzy mogli spróbować swoich sił byli uczniowie z wszystkich (pierwszych, drugich i trzecich) klas: pierwszoklasiści – Bartosz Kowalski, Maciek Chorbotowicz, Kacper Wenk; drugoklasiści – Bartosz Domka, Kacper Pławski, Kamil Sopoćko; trzecioklasiści - Karol Brauza, Patryk Hemmerling, Dawid Pereć, Bartosz Szczęsny.
W każdą kolejną środę podczas zajęć na lodowisku, będziemy trenować grę w hokeja.
Z żalem dochodzi do nas to, że jesteśmy już w ostatniej klasie i kończymy naukę w naszym gimnazjum, gdzie mogłoby nas spotkać jeszcze tyle ciekawych rzeczy. (…) Zobacz Galerię

Patryk Hemmerling „Kaka” (3a)
Karol Brauza „Karol” (3a)

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Zgorzelec, Kazimierzowi Janikowi, Pani Naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Rozwoju Gminy Zgorzelec, Małgorzacie Dzięcielskiej, Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Małgorzacie Korelin oraz kierownikowi lodowiska, Panu Jerzemu Ozga za umożliwienie rozwijania zainteresowań i umiejętności sportowych na lodowisku ŁOŚ w Łagowie młodzieży z Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach.

Społeczność Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach!

Aktualności - Aktualności
wtorek, 04 grudzień 2012

 Galeria zdjęć II TURNIEJ ANDRZEJKOWY JUŻ ZA NAMI...

28 listopada 2012 roku w Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach odbył się II Turniej Andrzejkowy, na który zaprosiliśmy uczniów klas piątych i szóstych ze wszystkich gminnych szkół podstawowych, czyli z Łagowa, Osieka Łużyckiego, Trójcy i Żarskiej Wsi.
Celem spotkania była integracja uczniów poprzez wspólną zabawę i zdrową rywalizację w nowym dla nich miejscu. Zależało nam także, by mogli zobaczyć bogatą bazę szkoły, w której rozpoczną naukę już we wrześniu.
Gospodarzami turnieju byli uczniowie najliczniejszej klasy 3a i nauczyciele gimnazjum.
Uczestnicy mieli okazję wykazać się poczuciem humoru (prezentując swoje szkoły), wiedzą (pisząc dyktando, uczestnicząc w turnieju wiedzy na konsoli Play Station, rozwiązując zadania na tablicy interaktywnej), sprawnością fizyczną (przeciągając linę).
Jedną z atrakcji były też andrzejkowe wróżby i słodkie przekąski, które dały energię do kolejnych zmagań.
Hitem spotkania okazała się konkurencja określona mianem „Gazetowa bajka”. Uczestnicy słuchając baśniowej historii, tworzyli z gazet, taśmy klejącej i „siebie” zamek, księżniczkę na wieży i smoka. Wszyscy się przy tym doskonale bawili przy muzyce z naszych ulubionych filmów z dzieciństwa. Okazało się, że przyszli gimnazjaliści potrafią rewelacyjnie współpracować, dlatego efekty Ich pracy były imponujące.
Różnice punktowe między poszczególnymi szkołami okazały się tak niewielkie, że niezbędna okazała się dogrywka. Ostatecznie po raz drugi z rzędu Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Osieku Łużyckim zabrała do siebie piękny Puchar Wójta Gminy Zgorzelec i nagrodę główną, ale pozostali też otrzymali atrakcyjne upominki. Najważniejsze jednak, że wszyscy dobrze się bawili, a nasi przyszli uczniowie mogli w „realu” zobaczyć piękną, dobrze wyposażoną szkołę, która jest wyjątkowo przyjazna uczniom i ma klimat sprzyjający nie tylko nauce, ale także zdrowej rywalizacji.
Zapraszamy do galerii

Ewa Mazur

Uczniowie - Teksty
wtorek, 27 listopad 2012

Noc w szkole IIIc

Dnia 16 listopada 2012 roku klasa III C wraz z wychowawcą Panem Sylwestrem Kotrysem i Panią Chmielewską zorganizowała nocleg w szkole.Galeria
Około godz. 19.00 na świetlicy nastąpiło „uroczyste” rozpoczęcie imprezy poprzez podanie zasad obowiązujących podczas noclegu. Niestety na początku było trochę nudno, ale po kliku chwilach wszyscy się rozkręciliśmy, jak to My :D
O 19.30 podzieliliśmy się na dwie grupy, by część organizacyjna przebiegła szybko i sprawnie. Jedna grupa osób poszła robić pizzę, a druga nosiła materace przygotowując świetlicę do noclegu. Zwinęliśmy się w trymiga, jednak jak na złość sama pizza musiała na siebie bardzo długo czekać. W czasie gdy w piekarniku przygotowywała się kolacja, my spędziliśmy czas na „rozmowach w toku”, poruszając tematy… zbliżające ludzi do siebie ;)
Po ponad godzinie przystąpiliśmy do konsumpcji naszej pizzy, która wszystkim bardzo smakowała. Po kolacji nabraliśmy ochotę na grę piłką ręczną. O 22.30 poszliśmy na salę gimnastyczną. Pan Sylwek i Dawid „dzielnie” bronili bramek przed atakującymi zewsząd dziewczynami. Drużyna Pana Sylwka przegrała 1:0.
Po wielkim meczu zdecydowaliśmy się na kolejne wielkie przedsięwzięcie, jakim był nocny seans filmowy. Po kąpieli i przebraniu się w pidżamy, już po północy, rozpoczął się maraton kinematograficzny, podczas którego oglądaliśmy między innymi „Nie zadzieraj z fryzjerem”. Jednak jak na porę nocną przystało musiał dominował jeden gatunek filmowy, horror. Oglądaliśmy następujące filmy: „28 tygodni później”, „Blair Witch Project” oraz „Cube”.
Po obejrzeniu wszystkich filmów poszliśmy spać. Niektórzy jednak nie wytrzymali i zasnęli już w trakcie emitowania pierwszego!
Ostatni film zakończył się o 6.15, natomiast pobudka była o 7.30! Dla niektórych wstawanie stało się istną męką ;) Przed śniadaniem musieliśmy doprowadzić salę świetlicową do stanu pierwotnego. W tym czasie pani Renata z Partycją przygotowywały posiłek.
O 8.30 zjedliśmy pyszne śniadanie ze świeżo upieczonym chlebem.
Po śniadaniu podjęliśmy rozmowę na temat następnego terminu spania w szkole. Chcielibyśmy, aby odbyło się ono w kwietniu.
Niestety impreza powoli dobiegała końca i o godzinie 9.00 przyjechali po nas rodzice.
Nocka w szkole była bardzo udanym pomysłem i z przyjemnością powtórzylibyśmy ją raz jeszcze.

Emilia Lissewska

Projekty - Projekty
wtorek, 27 listopad 2012

Akademia Uczniowska w Gimnazjum w Jerzmankach


W roku szkolnym 2011/2012 „trzydziestka” uczniów z klas pierwszych (teraz to drugoklasiści) wzięła udział w pracach Akademii Uczniowskiej, której zajęcia odbywały się w ramach kursu internetowego zorganizowanego przez CEO. Przypominamy, że CEO to Centrum Edukacji Obywatelskiej, czyli organizacja pozarządowa, która działa w Polsce od kilkunastu lat. Ma ona w zakresie swoich działań przekazywanie polskim szkołom doświadczeń „nauczycielskich” ze świata, które mają pomagać nauczycielom w procesie nauczania, a to ma urozmaicić i uczynić bardziej efektywną naukę w szkołach. Nasza szkoła od roku 2000 uczestniczy w projekcie Szkoły Uczące się. Przez kolejne lata nauczyciele wzięli udział w szeregu kursach, z których najistotniejsze niewątpliwie dotyczyły tzw. Oceniania Kształtującego. Jego elementy (podawanie celów, nacobezu i stosowanie oceny kształtującej) zagościły na stałe w nauczaniu w naszej szkole. Galeria
Internetowy kurs Akademia Uczniowska ma na celu praktyczne realizowanie jednego z ważnych zadań nowej Podstawy Programowej, to jest przeprowadzania doświadczeń, eksperymentów, obserwacji, zadawania pytań problemowych na lekcjach przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. W roku 2010/2011 część obecnych trzecioklasistów pod okiem p. Doroty Lipiak przeprowadzało doświadczenia z fizyki i chemii. W tym roku szkolnym (2012/2013) pozostali trzecioklasiści (3b i 3c) biorą udział w zajęciach prowadzonych przez panią Lipiak i przeze mnie, Renatę Chmielewską (zajęcia z biologii).
Praca na zajęciach polega na tym, że grupa uczniów planuje, przeprowadza i dokumentuje wybrane przez siebie doświadczenie biologiczne, chemiczne, czy fizyczne, które przedstawia swoim kolegom i koleżankom. Kształtuje się przy tym wiele umiejętności, a podstawową zaletą takiej pracy, oprócz pracy w grupie, jest możliwość osobistego „doświadczania” przy pomocy wielu zmysłów. Ćwiczy się także działanie wg algorytmu: zdefiniowanie problemu badawczego, postawienie hipotezy, obserwowanie przebiegu doświadczenia, weryfikacja hipotezy i wyciągnięcie wniosków. Uczniowie przygotowują także dokumenty potrzebne do wnikliwego notowania przez odbiorców przebiegu doświadczeń.
Dodatkowo w ramach prac AU jedna z grup „bawi” się w nauczyciela w module zwanym Wzajemne Nauczanie. Uczniowie wybierają zakres materiału, przeprowadzają lekcję, a potem sprawdzają efekty swoich działań. Tutaj mogą wykorzystywać różne sposoby pracy, przy czym bardzo często decydują się na formę zabawy, np., konkursu, czy też gry. W ubiegłym roku właśnie takie wystąpiły. Uważam, że są one jednymi z lepszych form nauki, więc bardzo się cieszę z wyboru uczniów. NAUKA poprzez ZABAWĘ często daje fantastyczne efekty! 
Oprócz tego uczniowie biorący udział w pracach AU będą sukcesywnie wyjeżdżać na wycieczki do wrocławskich uczelni w celach oczywiście naukowych. Jedna z grup już ma „zaliczoną” wycieczkę do HUMANITARIUM. Uczniowie i nauczyciele mogli tam zobaczyć człowieka (w DUŻYM powiększeniu i w kawałkach!) i prześledzić zachodzące w nim różnorodne procesy fizjologiczne. A większość oczywiście poprzez zabawę, w tym symulacje. Zaglądnijcie na stronę http://www.humanitarium.pl/galeria/category/5-wystawa-i-eksponaty.html - zobaczycie w galerii, jak wygląda owo HUMANITARIUM. W planie są kolejne wyjazdy za zajęcia z fizyki i chemii oraz biologii.
Projekt Akademia Uczniowska nie został spopularyzowany wśród szkół z naszego powiatu, a szkoda, bo korzyści dla uczniów z tego rodzaju prac są niepodważalne. My cieszymy się, że możemy naszym uczniom zaproponować tę formy nauki, którą w skrócie można nazwać „NAUKA POPRZEZ DOŚWIADCZANIE I ZABAWĘ”.
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć ilustrujących pracę Akademii Uczniowskiej w roku szkolnym 2011/2012. Z czasem uzupełnimy ją o fotki z pracy grup obecnego roku szkolnego. Tegoroczny kurs ma nazwę AU2 (Akademia Uczniowska do kwadratu:)).
Z „Akademickim” pozdrowieniem

Renata Chmielewska

Uczniowie - Teksty
wtorek, 27 listopad 2012

Warszawa, 16-18.09.2012 r.Każdy uczestnik miał własne zdjęcie z prezydentem i z Panią Szmajdzińską. Po odebraniu certyfikatów przewodniczący oprowadził nas po Sejmie

Dnia 16.09.2012r. o godzinie 9:00.Wyjechałam ze Zgorzelca spod gminy na zbiórkę uczestników wyjeżdżających do Warszawy po odebranie Certyfikatów Stypendialnych za różne osiągnięcia, np. sporcie, w nauce, w plastyce itd. Zbiórka odbyła się w Jeleniej Górze w Biurze Fundacji przy ul. Wojska Polskiego 15. Fundatorem stypendium była Fundacja im. Jerzego Szmajdzińskiego. O godz.11:00 wyjechaliśmy. W autobusie przez całą drogę towarzyszyła nam bardzo miła atmosfera, a szczególnie na samych tyłach. O godz.14-15 była przerwa na obiad w Walichnowach. Autobus miał bardzo fajne logo "CHadży". Jechaliśmy około 9-10 godzin. Po dotarciu na miejsce zakwaterowaliśmy się w hotelu. A najciekawsze w tym wszystkim było to, że domki znajdowały się 10 metrów od cmentarza. Pokoje były dosyć wygodne i ładne. Były 3-osobowe, miały własną łazienkę, kuchnię i co najważniejsze telewizor.
Rano o godz.8:00 było śniadanie, a po śniadaniu pojechaliśmy zwiedzać Warszawę. Bardzo zaciekawiła mnie Warszawska Syrenka. Herb Warszawy przedstawiał syrenę – pół-kobietę, pół-rybę. Od pasa w górę syrena ma kształt dziewczyny. Profilem zwrócona jest w lewą stronę. W uniesionej prawej ręce trzyma ponad głową miecz. Lewą rękę zasłania okrągłą, złotą tarczą. Syrena w herbie Warszawy związana jest z legendą o powstaniu miasta.
Były też różne ciekawe posągi, rzeźby oraz różne ciekawe historie w nimi związane. Po zwiedzeniu Warszawy pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Dowiedziałam się, jak powstała Warszawa, jakie były prowadzone w Warszawie wojny. Zaskakująca dla mnie było to, że kobiety też miały jakieś znaczenie dla Powstania Warszawskiego.
Po zwiedzaniu Muzeum poszliśmy całą grupą na obiad do restauracji. Po obiedzie ok. godz.15:00 pojechali do Warszawskiego Instytutu Fryderyka Chopina. Poznałam jego życiorys, jego wyprawy oraz wiele dzieł muzycznych. Widziałam fortepian i pianino na, których grał i bardzo mi się podobały. Dowiedziałam się, że najulubieńszym kwiatem Fryderyka (także zapach) był fiołek. Po zwiedzaniu Instytutu, pojechaliśmy obejrzeć przepiękny Pałac, niestety nie pamiętam jak się nazywał, ale był ogromny i śliczny. Był koloru zółto-pomarańczowego. Po zrobieniu zdjęć i wysłuchaniu historii o pałacu pojechaliśmy na zakupy oraz do kina 5D na seans filmowy. Po filmie pojechaliśmy do hotelu, a po kolacji położyliśmy się spać.
Następnego dnia wstaliśmy o 6:00 , bo o 7:00 było śniadanie. Już od samego rana musieliśmy być ubrani na galowo, ponieważ w planie nie było powrotu do hotelu. Po śniadaniu spakowaliśmy się, wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy do Centrum Nauki Kopernika. Byliśmy tam 3 godziny.
Po wyjściu z Centrum pojechaliśmy do sejmu po odebranie Certyfikatów Stypendialnych przez Przewodniczącego Rady Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego - Pana Aleksandra Kwaśniewskiego - sala 102 - Gmach Sejmu RP. . O godz.15:00 pojechaliśmy na obiad. J o godz.16:30 wyjechaliśmy z Warszawy do domu. Przez całą drogę od samego początku, aż do samego końca świetnie się bawiliśmy. Wysiadłam w Złotoryi, gdzie czekał prywatny samochód, który odwiózł mnie pod sam dom.
Ta wycieczka była naprawdę fantastyczna. Jeszcze nigdy nie poznałam tak ciekawych i sympatycznych osób. Na taką wycieczkę, z takimi osobami mogłabym pojechać nawet i na cały miesiąc.

Paulina Labiszak, klasa 2b

Aktualności - Aktualności
czwartek, 22 listopad 2012

Nasi uczniowie na powiatowym etapie zDolnego ŚlązakaDo etapu powiatowego z wszystkich trzech przeprowadzonych konkursów zakwalifikowała się Sandra Anryjiszyn

W październiku chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zDolny Ślązak Gimnazjalista. Konkurs obejmował przedmioty humanistyczne, przyrodnicze i  matematyczno - fizyczn. Z przedmiotów humanistycznych do etapu powiatowego zakwalifikował się Filip Adamowicza, a z pozostałych trzech, Sandra Andryjiszyn. Uczniowie ci pojechali do Zgorzelca do Gimnazjum nr 1, gdzie odbył się konkurs na tym etapie. Konkurs matematyczno odbył się 15 listopada, humanistyczny 19 listopada, a przyrodniczy 20 listopada.
Cieszymy się bardzo, że w tak nielicznej grupie uczniów w powiecie znaleźli się uczniowie naszego Gimnazjum w Jerzmankach. W każdym konkursie na tym etapie brało udział około 20 uczniów z różnych gimnazjów z całego powiatu zgorzeleckiego.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu. Trochę to trwa, ale w naszym województwie jest 27 powiatów, a prace zostały wysłane do wojewódzkiej komisji. 

Dorota Lipiak
  

Sukcesy naszych uczniów

Z przyjemnością informujemy, że nasi uczeniowie zakwalifikowali się do Powiatowych etapów Konkursów „zDolny Ślązak Gimnazjalista”.
Kwalifikacje do etapów powiatowych poprzedzały szkolne konkursy „zDolny Ślązak Gimnazjalista” z poszczególnych bloków przedmiotowych. Do etapów powiatowych zakwalifikowali się nastepujący uczniowie:

SANDRA ANDRYJISZYN wzięła udział w Powiatowym etapie Dolnośląskiego Konkursu „zDolny Ślązak Gimnazjalista” - Blok Matematyczno - Fizyczny

SANDRA ANDRYJISZYN FILIP ADAMOWICZ wzięli udział w Powiatowym etapie Dolnośląskiego Konkursu „zDolny Ślązak Gimnazjalista” - Blok Humanistyczny

SANDRA ANDRYJISZYN wzięła udział w Powiatowym etapie Dolnośląskiego Konkursu „zDolny Ślązak Gimnazjalista” - Blok Przyrodniczy

FILIP ADAMOWICZ zakwalifikował się do Powiatowego etapu Dolnośląskiego Konkursu „zDolny Ślązak Gimnazjalista” - z języka angielskiego

Działania Szkoły - Działania Szkoły
piątek, 16 listopad 2012

Szkolne Koło Caritas

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny działalności naszego koła.
Nasze działania:

ADOPCJA SERCA
Sprzedaż ciast - zbieranie pieniędzy na adopcję na odległośćAdopcja na odległość jest formą pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata), która służy tworzeniu partnerstwa między nimi, a ofiarodawcami. W wielu krajach Afryki, zdobywanie wiedzy jest przywilejem najbogatszych. Nie ma tam obowiązku szkolnego, a dzieci pozostawione są same sobie.
Od 2012 r. jako szkoła postanowiliśmy nie być obojętni i podjęliśmy się adopcji na odległość. Objęliśmy troską dzieci z Peru w Piura. Kwota, jaką zadeklarowaliśmy się wspierać podopiecznych to 600 zł na rok. Za te pieniądze misjonarze opłacą koszty nauki oraz będą się troszczyć o zaspokojenie potrzeb takich jak: dożywianie, ubranie, książki, przybory szkolne.
Prawdopodobnie nigdy w życiu nie spotkamy tych dzieci osobiście, ale cegiełka, którą dokładamy do tego dzieła, owocuje każdego dnia.

DZIEŃ PAPIESKI
14 października 2012 r. obchodziliśmy w całym kraju XII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – papież rodziny”. Z tej okazji tradycyjnie w naszej szkole, sprzedawaliśmy na przerwach „jerzmańskie kremówki”. Chętnych do ich spróbowania nie brakowało. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na stypendia dla uzdolnionej, a nie zamożnej młodzieży.
Bł. Jan Paweł II osobiście wyraził wdzięczność za ustanowienie przez Episkopat Polski Dnia Papieskiego w naszym kraju. Wyraził to w słowach: „Wiem, że ten dzień (papieski) łączy się z piękną ideą wspierania przez stypendia młodych Polaków, którzy znajdują się w trudnych warunkach materialnych. (…) Dziękuję organizatorom, artystom i wszystkim, którzy włączają się w to dzieło. Niech Dzień Papieski przyniesie wszystkim Polakom głębokie przeżycia duchowe i obfite owoce łaski”.

Sprzątanie grobówAKCJA „” caritas2.jpgSprzątanie grobów"
"Kiedy staniesz przy rodzinnym grobie,
Wspominać będziesz swych przodków istnienia,
Spójrz na starą mogiłę tuż obok,
Postaw zapaloną lampkę i ocal od zapomnienia"
Grażyna Nadrowska
Przed uroczystością Wszystkich Świętych odszukaliśmy groby na cmentarzu w Jerzmankach, którymi z rożnych powodów, nikt z rodziny się nie zajmuje. Pogoda nam sprzyjała, a więc uzbrojeni w grabie, wiaderka, miotły i szczery zapał uporządkowaliśmy mogiły. 31 października złożyliśmy na grobach własnoręcznie wykonane wiązanki i zapaliliśmy znicze.
Jest to akcja, którą w naszej szkole pielęgnuje się i przeprowadza już od wielu lat. Dzięki niej oddajemy cześć zmarłym i uczymy się szacunku dla tradycji. Takie momenty skłaniają też do refleksji i zadumy, gdyż pamięć o zmarłych świadczy o żywych.
Szkolne Koło Caritas

Aktualności - Aktualności
środa, 31 październik 2012

OSP w Trójcy najlepsza w regionie jeleniogórskim!

 OSP w Trójcy najlepsza w regionie jeleniogórskim!

Trwa ogłoszony przez „Gazetę Wrocławską” plebiscyt na najlepszą Ochotniczą Straż Pożarną na Dolnym Śląsku. Półfinał za nami. W regionie jeleniogórskim, w którym uczestniczyło 20 jednostek, wygrała OSP w Trójcy. Przed druhami finał dolnośląski. Jednostka walczy o zwycięstwo i główną nagrodę - 3 tysiące zł, którą chce przeznaczyć na wyposażenie.
Każdego dnia druhowie – nie szczędząc czasu i sił – stoją na straży Naszego życia i mienia. Angażują się w życie społeczne środowiska. Uczestniczą w uroczystościach świeckich i kościelnych.
Dziś mamy okazję, by im za to podziękować, pomagając im wygrać plebiscyt i nagrodę.
Wygrają tylko wówczas, gdy zdobędą największą liczbę głosów.
Głosować na OSP w Trójcy możemy wypełniając i wysyłając kupon zamieszczony w „Gazecie Wrocławskiej” lub wysyłając SMS na numer 72355 o treści: OSP. 5
Głosujemy do 17 listopada br.

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 148 - 168 z 187
Imieniny
28 Czerwca 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Amos, Ireneusz,
Józef, Leon, Paweł,
Raissa, Zbrosław
Do końca roku zostało 187 dni.
W skrócie


Uwaga, nasi przyszli gimnazjaliści!

Poniżej zamieszczamy (do pobrania) pliki zawierające druki kart zapisu do naszego gimnazjum. Po pobraniu pliku należy wydrukować dokument, a następnie czytelnie wypełnić oraz dostarczyć do sekretariatu szkoły. Dziękujemy!

karta zapisu w formacie pdf 

karta zapisu w formacie doc 


 

Gościmy
Aktualnie jest 67 gości online