header image
Strona domowa arrow Wydarzenia arrow Nadanie Imienia arrow Mamy imię (oczami nauczyciela)
Mamy imię (oczami nauczyciela) PDF Drukuj E-mail
środa, 27 styczeń 2010

Na 467 szkół gimnazjalnych z terenu Dolnego Śląska jedynie 155 ma imię. Wśród tych 155 największą liczbę stanowią szkoły im. Jana Pawła II (26) oraz Mikołaja Kopernika (9). Patronami szkół są wielcy twórcy literatury polskiej: Adam Mickiewicz (4), Henryk Sienkiewicz (3), Władysław Reymont (3), Stanisław Wyspiański (3), Jerzy Sztaudynger (2), Krzysztof Kamil Baczyński (2).
Postacie historyczne wśród patronów także są obecne: Tadeusz Kościuszko, Bolesław Chrobry, Piastowie Śląscy, Jadwiga Śląska.
Są muzycy – Karol Szymanowski, Stanisław Moniuszko, są naukowcy – Maria Skłodowska.
Są, co ciekawe, organizacje (np. Unia Europejska), czy nawet pojęcia historyczno-geograficzne, jak Bursztynowy Szlak.
Są także patroni współcześnie żyjący lub związani ze współczesnością: Krzysztof Kieślowski, Wanda Rutkiewicz, Andrzej Waligórski, Jan Nowak-Jeziorański. Jest wreszcie szkoła, Gimnazjum w Piławie Górnej, która przyjęła imię Zesłańców Sybiru.
Wszyscy wybierani na patronów szkół są niewątpliwie godni naśladowania, zasługują na bycie wzorem. Taki jest sens i cel wybierania patrona, kogoś, kto jest ważny, może być autorytetem.

Nasza szkoła po kilkuletnich dyskusjach i długich przygotowaniach zdecydowała się na przyjęcie imienia Sybiraków. Jak uzasadnić nasz wybór?
Ludzie, którzy są Sybirakami, to prawdziwi bohaterowie, bo będąc zwyczajnymi ludźmi (takimi jak my), potrafili stawić czoła wielu trudnościom. Pokonywali je dzień po dniu, musieli wykazać się siłą, hartem ducha i nie zapominać przy tym o człowieczeństwie. Determinacja i chęć powrotu do kraju ojczystego dowodzą także ich patriotyzmu. Są dla nas wzorem do naśladowania, choć jak sami mówią, lepiej żebyśmy nie byli wystawiani na takie próby jak oni. A do tego wszystkiego Sybiracy są pośród nas. Mieszkają w naszych miejscowościach, możemy się z nimi spotkać, posłuchać jak z otwartej księgi płyną opowieści o tamtych trudnych, bolesnych, ale dla nich skończonych pomyślnie czasach.
To wszystko tłumaczy, dlaczego wybraliśmy Ich na patronów naszej szkoły i dzisiaj, 29 stycznia 2010 roku, mamy tę wielką uroczystość jaką jest nazwanie naszej szkoły Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach. Jesteśmy dumni, od dzisiaj będziemy 156 szkołą gimnazjalną na Dolnym Śląsku, która ma swoje imię… (rg)

< Poprzedni
Imieniny
28 Czerwca 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Amos, Ireneusz,
Józef, Leon, Paweł,
Raissa, Zbrosław
Do końca roku zostało 187 dni.
W skrócie


Uwaga, nasi przyszli gimnazjaliści!

Poniżej zamieszczamy (do pobrania) pliki zawierające druki kart zapisu do naszego gimnazjum. Po pobraniu pliku należy wydrukować dokument, a następnie czytelnie wypełnić oraz dostarczyć do sekretariatu szkoły. Dziękujemy!

karta zapisu w formacie pdf 

karta zapisu w formacie doc