header image
Strona domowa arrow Wydarzenia arrow Nadanie Imienia arrow Mamy imię (oczami ucznia)
Mamy imię (oczami ucznia) PDF Drukuj E-mail
środa, 27 styczeń 2010

Zbliża się czas nadania naszemu gimnazjum imienia. Ten fakt skłonił mnie do pewnych refleksji. Dlaczego w ogóle rzeczom martwym nadaje się imię? Myślę, że powodów jest kilka. Chodzi głównie o możliwość łatwego znalezienia jakiejś szkoły, mostu czy ulicy. Uogólniając trochę temat, warto też zastanowić się, co na celu ma nadawanie imion ludziom. Żyjemy, my wszyscy, Kasie, Karoliny, Marki, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym, czemu jestem tą Kasią, a nie numerkiem „43”? Coś w tym jest. Rodzice czasem pod wpływem jakiegoś impulsu dochodzą do wniosku, że ich upragnione maleństwo będzie miało właśnie TAK na imię, ale często nie zdają sobie sprawy z tego, że na tego człowieczka przez całe życie będą wołać Rodryg czy Józefina… Chociaż z drugiej strony mało jest takich właśnie niekonwencjonalnych imion, a czasem oryginalność jest dużą zaletą.

Imiona są po to, żeby kogoś rozpoznać, chociaż często się powtarzają. Są po to, żeby wiedzieć co wyryć na szkolnej ławce (znane wszystkim KC coś tam).
Szkołom w całej Polsce zwykle nadawane są imiona pisarzy, poetów, naukowców lub innych, ważnych, historycznych postaci. Wspólnie zdecydowaliśmy, że nasze gimnazjum będzie nosiło imię Sybiraków. Na początku temat ten większości uczniów wydał się po prostu nudny. Sybiraków? To czysta historia, a jak wiadomo – na ogół nie jest to nasz ulubiony przedmiot. Nie spodziewaliśmy się więc, że jest w stanie nas zaciekawić. Po pierwszej wizycie pana Rafała Paszka zdanie gimnazjalistów na ten temat się zmieniło. Jego słowa faktycznie wywarły na nas wrażenie. To było coś innego. Nie zwykła podręcznikowa paplanina, ale opowiadanie człowieka, który to wszystko przeżył, a sam ten fakt był intrygujący. To sprawiło, że nabraliśmy szacunku do Sybiraków, a każda kolejna wizyta upewniała nas w przekonaniu, że są to wyjątkowi ludzie. O dobre relacje między uczniami a naszymi „imiennikami” starają się obie strony. Niektórzy gimnazjaliści odwiedzili w domach Sybiraków i przeprowadzili z nimi wywiady. Sybiracy zaś zaczęli uczestniczyć w życiu naszej szkoły, przyjeżdżać z okazji różnych uroczystości.
Przyszedł dzień, w którym nasze gimnazjum przestało być „bezimiennym”. Mimo chwil zwątpienia jesteśmy pewni, że był to dobry wybór. Myślę, że mimo iż Sybir kojarzy się z uczuciem zimna, to nasze wzajemne relacje z Sybirakami pozostaną uroczyste i równie ciepłe jak dzisiaj.
Jagoda Kaluba, kl. 3a

Następny >
Imieniny
28 Czerwca 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Amos, Ireneusz,
Józef, Leon, Paweł,
Raissa, Zbrosław
Do końca roku zostało 187 dni.
W skrócie


Uwaga, nasi przyszli gimnazjaliści!

Poniżej zamieszczamy (do pobrania) pliki zawierające druki kart zapisu do naszego gimnazjum. Po pobraniu pliku należy wydrukować dokument, a następnie czytelnie wypełnić oraz dostarczyć do sekretariatu szkoły. Dziękujemy!

karta zapisu w formacie pdf 

karta zapisu w formacie doc