header image
Strona domowa arrow Historia
10-letnia historia Gimnazjum w Jerzmankach spisana piórem starej dyrektorki PDF Drukuj E-mail
środa, 27 styczeń 2010

Dostałam zadanie – napisać historię naszego gimnazjum po 10 latach jego funkcjonowania. Towarzyszyłam narodzinom tej szkoły „od środka” i dzisiaj widzę ją z innej perspektywy, widzę jak kwitnie i wciąż się rozwija, ale kierunek nie do końca jest znany; jak u pnącej się w stronę słońca rośliny, w zależności na co napotka po drodze, pójdzie tylko sobie znaną drogą. Nie do końca można przewidzieć jak potoczy się los takiego złożonego i delikatnego organizmu, jakim jest szkoła, jakie momenty zaważą, że skieruje się w tę a nie inną stronę.

Przeglądając stare (!10-letnie) kroniki robiłam sobie „rachunek sumienia”. Zastanawiałam się, które wydarzenia były przełomowe, które działania wartościowe, a które niepotrzebne lub wręcz szkodliwe z perspektywy czasu; z którymi ludźmi czy instytucjami warto było współpracować, a które wywarły niekorzystne piętno na naszej szkole.

Oto subiektywna historia Gimnazjum w Jerzmankach, pisana z mojej, Agnieszki Celuch, perspektywy:

Wydarzenia przełomowe:

1 września 1999 – rozpoczęcie nauki w gimnazjum (uczniowie przyjechali z 22 wsi); a najmłodsi mieszkańcy Jerzmanek pojechali autobusami do szkół podstawowych w Łagowie i Trójcy – bezpowrotnie utraciliśmy bliski kontakt ze środowiskiem rodzinnym naszych uczniów, zyskaliśmy szerszy kontakt z młodzieżą z całej Gminy Zgorzelec

13/15 października 2000 – pierwsze szkolenie w ramach klubu Szkół Uczących Się w Szklarskiej Porębie i nawiązanie współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy zyskaliśmy profesjonalne wsparcie liderów polskiej oświaty i wartościowe kontakty ze szkołami z całego kraju (i nie tylko – także z Ukrainy i USA)

rok 2000 – pierwszy numer nowej gazetki, która po ogłoszeniu konkursu na winietę wkrótce zyskała własną tożsamość i nazwę „Gimnazeta” wymagała od uczniów i nauczycieli (głównie od p. Renaty Chmielewskiej) mnóstwa pracy, za to przysporzyła nam wielu sukcesów. Zwyciężyła w konkursach gazetek szkolnych: w powiecie Zgorzelec (2006) i w województwie dolnośląskim (2002), dzięki temu nasi redaktorzy uczestniczyli jako akredytowani dziennikarze „Gazety Wyborczej” w oficjalnej prezentacji składu koszykarzy utytułowanej Idei Śląska Wrocław w sezonie 2002/2003 (dzisiaj koszykówka dolnośląska przeniosła się do Zgorzelca!); nasza główna redaktorka mogła także podglądać pracę zawodowych dziennikarzy podczas wizyty w redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie

01 stycznia 2001 – nowe milenium

11 września 2001 – atak na WTC

17 września 2001 – oficjalne oddanie do użytku nowej części szkoły i sali gimnastycznej zyskaliśmy bardzo dobre warunki do pracy i upragnioną salę gimnastyczną

20 lutego 2002 – panel koleżeński i uzyskanie tytułu Szkoły Uczącej Się jako druga szkoła w Polsce zyskaliśmy uznanie naszej pracy i ogromną porcję pozytywnej energii, która ówcześnie pozwoliła nam mocniej stanąć na nogach; doceniono nasze wysiłki w przeciwdziałaniu agresji (w kraju zaczęto o tym mówić dużo później) i otwarte mówienie o problemach; goście z Warszawy, Bolesławca, Wrocławia, Będzina oraz zaprzyjaźnieni oświatowcy z miasta i gminy Zgorzelec podziwiali naszą piękną, nową szkołę

7/8 maja 2002 – dwudniowa wizyta w naszej szkole dziennikarza „Gazety Wyborczej” Wojciecha Staszewskiego i pisanie reportażu o nas na rozpoczęcie ogólnopolskiej akcji GW i CEO „Szkoła z klasą”; duży, 2-stronicowy artykuł „Grzesiek tu nie dymi” ukazał się w ogólnopolskim wydaniu 22 maja po tym artykule pani Minister Edukacji Narodowej Krystyna Łybacka dowiedziała się o naszym istnieniu i napisała do nas list gratulacyjny a co my zyskaliśmy? miano szkoły, która radzi sobie z problemami (nasze gimnazjum ukończyła niejedna „zbłąkana edukacyjnie” dusza) oraz sławę i rozgłos, których echa brzmią jeszcze do dziś na konferencjach i szkoleniach CEO i w klubie Szkół Uczących Się, których jest teraz w Polsce ponad 100

15 czerwca 2002 – pożegnanie pierwszych absolwentów; najmilszych, bo jak pierworodnych; do dzisiaj na szkolnym korytarzu widnieją zdjęcia z tej uroczystości, a tamci uczniowie wydają się nam nadzwyczaj dorośli – nic dziwnego, mają teraz po 23 lata, studiują, pracują, pozakładali rodziny, mają własne dzieci…ot, nieubłagany upływ czasu

7 maja 2003 – prezent w postaci gimbusa wprawdzie nie pozostał przy szkole, ale przekazano go do PKS-u, w zamian za co my zyskaliśmy nowe możliwości – po raz pierwszy od początku gimnazjum mieliśmy możliwość organizowania zajęć pozalekcyjnych, dowozić rodziców na zebrania czy wyjeżdżać na darmowe wycieczki

maj 2003 – pikniki europejskie i referendum uczniowskie w sprawie przystąpienia Polski do UE (pierwsze środki z UE) do dziś absolwenci wspominają, jak klasy szkolne zamieniły się w kraje europejskie – greckie posągi, głos Edith Piaf, pola tulipanów czy niemieckie samochody – tylko Ci, którzy to widzieli, wiedzą, jak wspaniale młodzież z wychowawcami oddała „ducha” poszczególnych narodów; a między niektórymi naszymi uczniami wówczas narodziła się prawdziwa, trwająca do dziś, miłość

1 maja 2004 – wejście Polski do UE nasze Szkolne Koło Europejskie „Podróżnik” pod dowództwem pani Barbary Andrzejak wzięło udział w Paradzie Schumanna w Warszawie; pojawiły się także możliwości pozyskiwania środków na wyrównywanie szans edukacyjnych (szczególnie dla szkół wiejskich), a po kilku latach udział w konferencji na temat praw dziecka po przystąpieniu Polski do UE zorganizowanej przez Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie

2 kwietnia 2005 – odszedł nasz ukochany papież JPII

wrzesień 2005 – pozyskanie grantu „Szkoła Marzeń” w wysokości 88 tysięcy na roczne działania szkoły w środowisku bardzo ożywiło to pracę szkoły: organizowaliśmy mnóstwo dodatkowych zajęć zarówno w szkole jak i w miejscowościach naszej gminy oraz bezpłatnych wycieczek, zakupiliśmy nowoczesną drukarkę laserową, kamerę cyfrową i radiowęzeł, przeszkoliliśmy się w zakresie oceniania kształtującego, które obecnie znajduje uznanie w polskich szkołach, pobudziliśmy do pracy wiele środowisk naszej gminy (Liga Sołectw, Młodzieżowe Rady Sołeckie, siłownie we wsiach); na podsumowanie zorganizowaliśmy wspaniały piknik połączony z FERMATĄ i zaprezentowaliśmy się podczas dolnośląskiego finału na zamku w Książu

1 września 2007 – zmiana władzy w szkole – dyrektorem zostaje p. Renata Mikołajów, a Jej zastępcą p. Anna Kotlarek zyskaliśmy dwie bratnie, artystyczne dusze z nowym, świeżym spojrzeniem na szkołę i gminną oświatę, a młodzież nowe szanse rozwoju, zwłaszcza w dziedzinie muzycznej (kontakty z muzykami, profesjonalne warsztaty, liczne występy, a także sukcesy na scenach polskich i czeskich)

jesień 2009 – nawiązanie współpracy międzynarodowej z Czechami i Niemcami w ramach projektu „Muzyka – most między narodami” nasi uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w kilkudniowych warsztatach muzycznych w Czechach, gdzie pod okiem profesjonalistów z dziedziny muzyki kształcili swoje głosy, zgłębiali tajniki języka czeskiego, poznawali nowych przyjaciół, a także przygotowali koncert i spektakl operowy, który później mogliśmy podziwiać w Libercu; późniejsza wizyta gości w naszej szkole daje nadzieję na dalszą twórczą współpracę

Wydarzenia może nie przełomowe,

ale ważne i znaczące, szczególnie dla naszych uczniów, bo pozwalające im poznawać świat szerzej, niż tylko z perspektywy naszej szkoły czy gminy:

• 2002/2003 – uzyskaliśmy tytuł „Szkoły z klasą”, dowodząc, że dobrze uczymy każdego ucznia, oceniamy sprawiedliwie, uczymy myśleć i rozumieć świat, rozwijamy społecznie, pomagamy uwierzyć w siebie i przygotowujemy do przyszłości
• czerwiec 2003 – Młodzi Obywatele Działają – prezentowaliśmy naszą działalność na rzecz swoich miejscowości w Bibliotece Narodowej w Warszawie
• 6 czerwca 2003 – spotkanie z p. Tadeuszem Różewiczem w Sławnikowicach (nasi uczniowie czytali Jego wiersze) • wrzesień 2003 – projekt „Mała Melpomena” – 16 tys. zł (działalność teatru SFINKS i zapoczątkowany przez nas Przegląd Szkolnych Grup Teatralnych, którego tradycja trwa do dzisiaj na terenie Powiatu Zgorzelec)
• 11.01.2004 – zaangażowaliśmy się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy
• 2004/2005 – zdobyliśmy sprawność LEGO pokazując, że nasza szkoła pracuje nad rozwijaniem umiejętności czytania ze zrozumieniem
• czerwiec 2004 – konkurs na dokumentowanie projektu teatralnego – wygraliśmy go dzięki przepięknym zdjęciom, które można podziwiać na korytarzu na wprost sekretariatu
• luty 2005 – projekt MOST 10 tys. zł (edukacja teatralna we współpracy z „Emilką”) • 2007/2008 – otrzymaliśmy certyfikat „Bezpieczna szkoła”
• 2008/2009 – zdobyliśmy tytuł „Szkoła bez przemocy” • 2008/2009 – nasi uczniowie zrealizowali projekty w ramach ogólnopolskiego programu „Szkoła myślenia” udowadniając, że potrafią rozumować, zadawać pytania badawcze, rozwiązywać problemy i wykorzystywać wiedzę w praktyce
• wiosna 2009 – zwycięstwo w Powiatowym i Wojewódzkim Konkursie Piosenki o Zdrowiu oraz zajęcie IV m-ca w Polsce (występy na scenach w Bogatyni, Wrocławiu, Warszawie, a na koniec podczas naszej FERMATY w Jerzmankach) ponadto kontakty ze światem:
• jesień 2001 – w ramach UKS-u Zapasów zapaśnicze Mistrzostwa Skandynawii i mecz zapaśniczy Polska-Francja na naszej sali gimnastycznej (najlepszą gimnazjalistką-zapaśniczką była wówczas Jola Górka)
• jesień 2003 – korespondencja w języku angielskim z uczniami z Indii – szlifowaliśmy j.angielski pisząc i otrzymując listy od indyjskich kolegów, przyklejaliśmy na czołach przysłane z Indii bindi, wysłaliśmy paczkę z darami dla zaprzyjaźnionej szkoły
• maj 2004 – 3-dniowa wizyta uczniów z Niemiec z Paderborn i rewizyta w ich domach w listopadzie 2004
• udział w międzynarodowym projekcie „Mosty ponad granicami”, badającym stereotypy w nauczaniu dziewcząt i chłopców w przedmiotach ścisłych i przedstawienie wyników podczas finału w Budapeszcie 14/15.11.2005
• listopad 2009 – w Libercu udział w przedstawieniu operowym i koncercie razem z naszymi czeskimi przyjaciółmi

Jacy uczniowie najbardziej rozsławili imię naszej szkoły?

Magdalena Skrzypacz – utalentowana recytatorka oraz piosenkarka i gitarzystka, zakochana w scenie, laureatka wielu konkursów, w tym naszej słynnej FERMATY

Maciej Kaczmarek – utalentowany informatyk z pasją, który trzykrotnie przyczynił się do zwycięstwa naszej szkoły w powiatowych konkursach informatycznych, a także prowadził naszą stronę internetową, nawet gdy był już absolwentem; wygrał także konkurs wiedzy o elektrowni „Turów” z okazji jej 40-lecia (za co otrzymał wysokiej klasy komputer)

Małgorzata Miarecka – pracowita i ambitna lekkoatletka, brązowa medalistka MISTRZOSTW POLSKI w biegu na 600m

Amanda Tomaszewska – sportowiec i miłośniczka biologii, zdobywczyni IV m-ca w regionalnym konkursie ekologicznym LOP, najlepsza absolwentka LO w Lubaniu, obecnie studentka medycyny we Wrocławiu

drużyny sportowe: piłkarze, koszykarze, piłkarze ręczni oraz najdalej awansujący szachiści (Ewa Krakowiak, Maciej Czajkowski, Krzysztof Chmielewski i Bartosz Celuch) i siatkarze plażowi (Patryk Kocot, Bartosz Celuch i Sebastiana Ruszkiewicz-wszechstronny sportowiec, także świetny piłkarz i lekkoatleta) – obie drużyny zajęły V m-ce w województwie dolnośląskim

Dawid Bębenek, Barbara Polonis, Daria Pankowska, Jagoda Kaluba, Klaudia Kadłuczka i Bartosz Moździerz – artyści, którzy zwyciężyli dolnośląski konkurs piosenki o zdrowiu, a później reprezentowali Dolny Śląsk w Warszawie, gdzie zajęli IV m-ce w Polsce – własny tekst i choreografia do popularnej piosenki hip-hop’owej zawładnęły sercami wielu widzów i słuchaczy

 A osobowości w gronie nauczycielskim?

Mnóstwo, i dlatego trudno mi kogokolwiek wyróżniać. Nawet we wspomnieniach absolwentów przewijają się różne nazwiska, choć przeważa uznanie, wdzięczność i życzliwość dla wszystkich pracowników. Tak więc wszystkim serdecznie dziękuję, że zawsze dbali o uczniów i dobry wizerunek naszej szkoły. To m.in. ich zasługa, że nasze Gimnazjum cieszy się dobrą opinią w środowisku i nadal trwa… W dowód uznania wymieniam (w kolejności alfabetycznej) nazwiska wszystkich nauczycieli i pracowników Gimnazjum w Jerzmankach, noszącego od dzisiaj zaszczytne imię Sybiraków:

Nauczyciele

1. Andrzejak Barbara – geografia, technika (1999 – nadal) 2. Bednarz Wojciech – matematyka (2004 – 2006) 3. Bojsan Janina – fizyka (2002 – 2003) 4. Brauza Katarzyna – historia (2009 – nadal) 5. Brudniak Tomasz – plastyka (2000 – 2001) 6. Bryja Elżbieta – matematyka (1999 – nadal) 7. Buciuto Jadwiga – matematyka (2006 – 2007) 8. Cal-Mackiewicz Bogusława – j. angielski (2001 – 2002) 9. Celuch Agnieszka – dyrektor, wf, biologia (1999 – nadal) 10. Celuch Mirosław – wf, WOS (1999 – nadal) 11. Chitruń Dorota – matematyka (2006 – 2007) 12. Chmielewska Renata – informatyka, biologia (1999 – nadal) 13. Chmielewski Stefan – fizyka (1999 – 2000) 14. Chomentowski Jerzy – WOS (2001) 15. Cofta Małgorzata – j.polski (2001 – nadal) 16. Drabko Grzegorz – wf (2006 – nadal) 17. Dubrawski Marcin – WOS (2003 – 2007) 18. Dziurman Danuta – świetlica (1999 – 2000) 19. Ćwieluch Aneta – biblioteka, opiekun teatru SFINKS – (2002 – 2004) 20. Ferens Iwona – j.niemiecki (2001 – nadal) 21. Gilewska-Półchłopek Małgorzata † – sztuka (1999 – 2000) 22. Grzeszczyszyn Maria – doradca zawodowy (2008 – nadal) 23. Hagel Jacek – j.polski (2004 – 2005) 24. Hekert Sławomir – j.angielski (1999 – 2006) 25. Iwanowska Alicja – logopeda (2006 – 2009) 26. Kaczmarek Ewa – j.polski (2004) 27. Karczewska Bożena – j.polski (1999 – 2000) 28. Karmasz Ewa – muzyka (2002 – 2003) 29. Kochman (dzisiaj Kołodziejczyk) Gabriela – chemia, j.angielski (2004 – nadal) 30. Kotlarek Anna – wicedyrektor, matematyka (2007 – nadal) 31. Kotrys Sylwester – j.polski (2007 – nadal) 32. Kowalczyk Grażyna – pedagog (1999 – 2003) 33. Krawiec Leontyna – j.polski (2007 – 2008) 34. Król Barbara – matematyka, technika (2001 – 2004) 35. Krzywonos Krzysztof – historia (2008 – 2009) 36. Kupisz Joanna – historia, biblioteka (1999 – 2000) 37. Lipa Marta – technika (1999 – 2000) 38. Lipiak Dorota – chemia, fizyka (1999 – nadal) 39. Machowska Beata – wychowanie do życia w rodzinie (2000 – 2001) 40. Malczyk Tadeusz – j.niemiecki (2000 – 2001), wf (2005 – 2006) 41. Marcinkowski Klaudiusz – psycholog (2001 – 2003) 42. Marmol Jadwiga – religia (2001 – 2002) 43. Mazur Ewa – j.polski (2000 – nadal) 44. Miszczyszyn Piotr – technika (2007 – 2008) 45. Mikołajów Renata – dyrektor, matematyka, muzyka (2007 – nadal) 46. Penarska Krystyna – biologia, chemia (2001 – 2007) 47. Rękas Sylwia – wf, sztuka (2001 – nadal) 48. Rutkowski Marek – muzyka (2000 – 2001) 49. Sawiniec Edyta – religia (1999 – nadal) 50. Sieduń Aneta – j.angielski (2005 – 2006) 51. Skrzypińska Wioletta – pedagog (2003 – nadal) 52. Słowińska Magdalena – j.angielski (2002 – 2005) 53. Sobolewska Edyta – j.niemiecki (2000 – nadal) 54. Szczęsny Bogdan – wf (2005 – 2006) 55. Sznigir Barbara – j.polski (2005 – 2007) 56. Trybała-Socka Marta – psycholog (2003 – 2004) 57. Warchoł Jacek – geografia (2007 – 2008) 58. Wiese Józef – j.niemiecki (1999 – 2000) 59. Wilk Elżbieta – historia (2000 – 2009) 60. Włodarczyk Adrianna – religia (2003 – 2004) 61. Wojsiat Sylwia – WOS (2001 – 2002)

Pracownicy administracji i obsługi

1. Antonowicz Krystyna †– sprzątaczka (2004 – 2005) 2. Antonowicz Karol – konserwator – palacz (2000 – nadal) 3. Chmielewska Janina – sekretarka (2004 – 2005) 4. Gębska (dzisiaj Rutkowska) Adriana – referent ds. uczniowskich (2005 – nadal) 5. Holka Bogumiła – główny księgowy (1999 – nadal) 6. Jursza Ryszard – ochroniarz (2003 – nadal) 7. Kocot Kazimiera – sprzataczka (2005 – nadal) 8. Korszunow Kazimiera – sprzątaczka (2001 – nadal) 9. Michalak Arkadiusz – konserwator (2003) 10. Michalak Czesława – sprzątaczka (1999 – nadal) 11. Pereć Janina – sprzątaczka (2000 – nadal) 12. Siwek Maria – sprzątaczka (2001 – nadal) 13. Soboń Danuta – kierownik gospodarczy (1999 – nadal) 14. Wawruch Beata – sprzątaczka – (2005 – nadal)

A teraz wspomnienia o tym, jak doszło do  uroczystości nadania Gimnazjum w Jerzmankach imienia Sybiraków:

Poszukiwania kandydatów na patrona szkoły rozpoczęły się kilka lat temu, gdzieś na przełomie lat 2005 i 2006. Początkowo fantazja uczniów w podawaniu kandydatów była ogromna, włącznie z „fruwającym” ówcześnie najdalej na skoczniach świata Adamem Małyszem oraz uczącym Polaków bezinteresownej pomocy i wrażliwości na potrzeby innych, ale kontrowersyjnym Jurkiem Owsiakiem.
W tamtym czasie w naszej gminie odbyły się uroczystości nadania imion Szkołom Podstawowym: Kornela Makuszyńskiego w Osieku Łużyckim, Osadników Wojskowych w Trójcy, Jana Brzechwy w Żarskiej Wsi i Wandy Chotomskiej w Łagowie. Szczególnie ta ostatnia uroczystość miała wyjątkowy charakter, gdyż w nadaniu imienia brała udział sama Patronka. Obecność pani Chotomskiej znacznie ubarwiła i wzbogaciła ten dzień, a czytane przez Nią samą wiersze czy rymowanki ułożone „z marszu”, specjalnie na tę okoliczność, będą pamiątką niezwykle cenną, bo niepowtarzalną. To wówczas Wójt Kazimierz Janik, upominając się o przyspieszenie procedury nadania imienia Gimnazjum w Jerzmankach, sugerował, że powinien to być „żywy” patron.
Po objęciu szkoły przez nowe dyrektorki: Renatę Mikołajów i Annę Kotlarek prace nad wyborem imienia nabrały tempa. Wysłaliśmy listy m.in. do Tadeusza Różewicza, który wpisując się kiedyś do naszej księgi pamiątkowej zdumiał się, że szkoła nie ma imienia, do Wisławy Szymborskiej, a także do Jerzego Owsiaka z pytaniem, czy zgodzą się patronować naszej szkole. Polscy literaci nam odmówili, gdyż wyznają zasadę, że póki żyją, nie patronują żadnym instytucjom. Natomiast Jerzy Owsiak zaproponował nam imię Fundacji WOŚP, co nie pasowało do naszej koncepcji patrona. Nadal mieliśmy więc problem z kandydatem.
Okazało się, że zbiegło się to w czasie z poszukiwaniem przez Sybiraków szkoły, która zechciałaby przyjąć Ich imię, gdyż na naszym terenie takowej jeszcze nie było. Wydało nam się to bardzo trafnym wyborem.
Na terenie naszej Gminy mieszka dużo osób, które osiedliły się tu po powrocie z zsyłki na Sybirze. Możemy od Nich uczyć się patriotyzmu i bohaterstwa, gdyż mimo przeciwności i tragicznego losu, nie zatracili w sobie polskości, kultywowali tradycję nawet w tamtych strasznych warunkach. Przeszli niewyobrażalną dla nas szkołę życia tylko dlatego że byli Polakami i nie wyparli się swojej tożsamości, narodowości.
Dzisiaj mieszkają obok nas, opowiadają nam o swych losach z ogromnym wzruszeniem i przejęciem; niektórzy żartobliwie, niektórzy ze łzami. Nasi uczniowie chętnie słuchają, zadają pytania i z pewnością nie wierzą, że taki los mógłby ich kiedyś spotkać, ale chcą pamiętać o bohaterach tamtych lat, którzy dzisiaj prowadzą „żywą lekcję historii”.
Po konsultacjach w środowisku i rozmowach z organem prowadzącym zapadła decyzja i rozpoczęła się procedura zapoznawania się z patronem i przygotowania do nadania imienia. W ubiegłym roku szkolnym młodzież kilkakrotnie spotykała się z przedstawicielami Zgorzeleckiego Koła Związku Sybiraków, przeprowadzała wywiady, poszukiwała śladów sybirackich w swoich rodzinach. Stosowna Uchwała Rady Gminy Zgorzelec zapadła 18 grudnia 2009, a dzisiaj jesteśmy świadkami tego podniosłego wydarzenia. Od 29 stycznia 2010 roku Gimnazjum w Jerzmankach nosi imię Sybiraków.

Imieniny
28 Czerwca 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Amos, Ireneusz,
Józef, Leon, Paweł,
Raissa, Zbrosław
Do końca roku zostało 187 dni.
W skrócie


Uwaga, nasi przyszli gimnazjaliści!

Poniżej zamieszczamy (do pobrania) pliki zawierające druki kart zapisu do naszego gimnazjum. Po pobraniu pliku należy wydrukować dokument, a następnie czytelnie wypełnić oraz dostarczyć do sekretariatu szkoły. Dziękujemy!

karta zapisu w formacie pdf 

karta zapisu w formacie doc