header image
Strona domowa
V. MARSZ SYBIRACKI ZIEMI ZGORZELECKIEJ PDF Drukuj E-mail
niedziela, 13 wrzesień 2015

V. MARSZ SYBIRACKI ZIEMI ZGORZELECKIEJ

Społeczność szkolna Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach oraz Gmina Zgorzelec serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w V. Marszu Sybirackim Ziemi Zgorzeleckiej, organizowanym w dniu 17.09.2015r. o godz. 11:00.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Powiatu Zgorzeleckiego do uczczenia wraz z nami pamięci o Sybirakach. W obchodach Dnia Sybiraka może wziąć udział każdy, komu bliska jest pamięć o dniu 17 września 1939r., a szczególnie ci, których przodkowie przeszli przez piekło „Nieludzkiej ziemi”.
Idea Marszów Sybirackich nawiązuje do historii zesłań Polaków na Sybir z czasów powstań narodowych i deportacji z okresu II wojny światowej. Setki tysięcy Polaków, którzy maszerowali wówczas na wygnanie albo w bydlęcych wagonach zostali wywiezieni na rozległe i nieprzyjazne obszary Syberii czy Kazachstanu proszą dzisiaj o pamięć. Natomiast naszym obowiązkiem jest pamiętać o wszystkich, którzy nie mogli wrócić do Ojczyzny, a ich groby już dawno połknął czas.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI
Godz. 11:00
Wymarsz uczestników z placu przy Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach. Chętni goście oraz uczniowie idą w kierunku
Cmentarza Komunalnego w Zgorzelcu.
Godz. 11:45
Zbiórka pod Pomnikiem Orła Piastowskiego dla wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć osobiście w Marszu z Jerzmanek do Zgorzelca oraz spotkanie z uczestnikami Marszu.
Godz. 12:00
Uroczysty przemarsz całej kolumny przez Cmentarzu Komunalnym pod Pomnik Pamięci Sybiraków.
Ok. godz. 12:15 – do ok. 13:00
Uroczystości patriotyczne: okolicznościowe przemówienia, modlitwa za Sybiraków, apel poległych, złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem.
Katarzyna Brauza

< Poprzedni   Następny >
Imieniny
28 Czerwca 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Amos, Ireneusz,
Józef, Leon, Paweł,
Raissa, Zbrosław
Do końca roku zostało 187 dni.
W skrócie


Uwaga, nasi przyszli gimnazjaliści!

Poniżej zamieszczamy (do pobrania) pliki zawierające druki kart zapisu do naszego gimnazjum. Po pobraniu pliku należy wydrukować dokument, a następnie czytelnie wypełnić oraz dostarczyć do sekretariatu szkoły. Dziękujemy!

karta zapisu w formacie pdf 

karta zapisu w formacie doc 


 

Gościmy
Aktualnie jest 63 gości online