header image
Strona domowa arrow Wydarzenia arrow Krajowe arrow Lekcja w terenie
Lekcja w terenie PDF Drukuj E-mail
środa, 30 kwiecień 2014

Lekcja w terenie

Idziemy na wycieczkę... w tle nasz XIII -wieczny kościół Pamiętacie jesienną lekcję biologii w terenie? Dzisiaj wyprawa wiosenna. Klasy pierwsze razem z paniami Anią i Agnieszką powędrowały pieszo niebieskim szlakiem w stronę Gozdanina do pięknego zakątka w lesie, nad starymi, poniemieckimi stawami, aby obserwować kwiaty roślin owado – i wiatropylnych w naturze. Okazuje się, że znacznie się od siebie różnią. Owadopylne (np. róże, zawilce, niezapominajki), które muszą wabić zwierzęta – mają kwiaty piękne, okazałe, kolorowe i pachnące i produkują jakiś „pożytek” dla owadów (np. pyłek lub nektar w miodnikach), a wiatropylne(np. sosna,, leszczyna, brzoza, trawy, pokrzywa) mają kwiaty niepozorne, najczęściej w postaci „kotków”, na których pyłek jest lekki, aby przy każdym podmuchu wiatru mógł się swobodnie unosić i przenosić na kwiaty żeńskie.
Oprócz obserwowania kwiatów (liczenia płatków korony, wyszukiwania słupków i liczenia pręcików), mogliśmy podglądać też zwierzęta leśne – kijanki w stawie, kaczki, łabędzie, pająki (a w zasadzie kosarze – to te z długimi nogami), mrówki w mrowisku, a po drodze pokazał nam się piękny samiec bażanta, para bocianów w locie oraz dostrzegliśmy ślady bobra ( jesienią jeszcze ich tam nie było).
Pogoda nam tradycyjnie dopisała, więc lekcję w terenie zaliczamy do udanych (a pana Sylwka przepraszamy za spóźnienieCool).
Potwierdzamy oficjalnie – WIOSNA W PEŁNI!!!

Cool
< Poprzedni   Następny >
Imieniny
28 Czerwca 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Amos, Ireneusz,
Józef, Leon, Paweł,
Raissa, Zbrosław
Do końca roku zostało 187 dni.
W skrócie


Uwaga, nasi przyszli gimnazjaliści!

Poniżej zamieszczamy (do pobrania) pliki zawierające druki kart zapisu do naszego gimnazjum. Po pobraniu pliku należy wydrukować dokument, a następnie czytelnie wypełnić oraz dostarczyć do sekretariatu szkoły. Dziękujemy!

karta zapisu w formacie pdf 

karta zapisu w formacie doc