header image
Strona domowa arrow Aktualności arrow Aktualności arrow Festiwal Nauki 2011 Wrocław
Festiwal Nauki 2011 Wrocław PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 03 październik 2011
Dnia 19.09.2011r. odbyła się wycieczka do Wrocławia na Festiwal Nauki. Grupa dziesięciu uczniów naszego gimnazjum z opiekunami – p. Andrzejak i p. Lipiak oglądała pokaz doświadczeń z fizyki Pt. „Zobaczyć niewidzialne”. a dodatkową atrakcją było kino.

Około godz. 10. 00 byliśmy na Festiwalu Nauki, który odbywał się w Instytucie Fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim , gdzie wykładowcy pokazywali nam różne doświadczenia fizyczne. Pokazy odbywały się w sali wykładowej. My - gimnazjaliści siedzieliśmy na samej górze, w dolnych ławkach były dzieci z podstawówki, a naukowcy pokazywali nam przygotowane dla nas doświadczenia. Jednym z najciekawszych była zabawa z kamerą termowizyjną. Polegała ona na tym, że wykładowcy kazali nam zgadywać, jaką rzecz pokazują na podstawie kształtu przedmiotów i rozkładu temperatury na tych ciałach. Równie ciekawie było, gdy próbowali naelektryzować ludzi, którzy mieli długie włosy. Mimo usilnych starań, nie udało im się tego dokonać. Była też taka dziwna rura napełniona gazem, gdy gaz zapalono, wychodziły z niej małe płomienie i gdy pan podkręcał częstotliwość w głośniku podłączonym do niej, płomienie układały się w przeróżne fale. Lecz najbardziej podobało mi się, kiedy włączyli lasery. Dzięki obrotowym lustrom światło z laserów było widoczne dookoła sali. Chwile później nasi naukowcy przynieśli maszynę do robienia dymu i zadymili całą sale. Dym w połączeniu z laserem dawał ciekawy efekt, który polegał na tym, że widzieliśmy biegnące promienie światła wychodzące z lasera.

Karol Brauza kl IIa

19 września nasza szkoła zorganizowała wyjazd do Wrocławia na ,,Cyrk Fizyczny”. Pokaz, na którym byliśmy nosił tytuł „ Zobaczyć Niewidzialne ‘’ i był niezmiernie ciekawy. Zobaczyliśmy mnóstwo doświadczeń związanych np. z podczerwienią, ultrafioletem, dźwiękiem, polaryzacją czy światłem laserowym. Największy entuzjazm wywołało to ostatnie dzięki, któremu mogliśmy zobaczyć wiązkę światła nie tylko na ścianie ale i w powietrzu. Efekt był wspaniały i piorunujący. Po pokazie widzieliśmy mnóstwo niewielkich doświadczeń przygotowanych przez studentów na korytarzach w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Później udaliśmy się do kina. Dodatkowa atrakcją wycieczki było to, że po Wrocławiu poruszaliśmy się tramwajami, a do domu wróciliśmy pociągiem. Było naprawdę SUPER! Niech żałują wszyscy, którzy nie pojechali.

Sandra Andryjiszyn IIa

< Poprzedni   Następny >
Imieniny
28 Czerwca 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Amos, Ireneusz,
Józef, Leon, Paweł,
Raissa, Zbrosław
Do końca roku zostało 187 dni.
W skrócie


Uwaga, nasi przyszli gimnazjaliści!

Poniżej zamieszczamy (do pobrania) pliki zawierające druki kart zapisu do naszego gimnazjum. Po pobraniu pliku należy wydrukować dokument, a następnie czytelnie wypełnić oraz dostarczyć do sekretariatu szkoły. Dziękujemy!

karta zapisu w formacie pdf 

karta zapisu w formacie doc